Styrelsen

Här kommer en kort presentation av oss som sitter i styrelsen.

Kontaktinformation: styrelsen@ostsvenskabeagleklubben.se
Bankgiro: 664192-2

Post:
Elisabeth Lewthwaite / Östsvenska Beagleklubben
Heleneborgsgatan 4A
11732 Stockholm

Får du inte svar av oss via mail inom några dagar så kontakta gärna oss genom andra kanaler, gärna telefon (SMS) eller Facebook.


Ordförande / Mässansvarig: Carina Lagerberg
Grödinge
Telefon: 0733459821
E-post: carina.lagerberg@ostsvenskabeagleklubben.se


Kassör / Utställningsansvarig: Elisabeth Lewthwaite
Stockholm
Telefon: 0708396297
E-post: elisabeth.lewthwaite@ostsvenskabeagleklubben.se

Jag skaffade min första Beagle Giles 2012 och det öppnade upp en helt ny värld för mig. Sedan 2013 sitter jag med i Östsvenska Beagleklubbens styrelse som Kassör. 2014 köpte jag min andra beagle Clinton, och 2018 vår tredje Cas. 2017 tog jag även över ansvaret för utställningar och är utbildad CUA. Jag är främst aktiv inom utställningar men spårar och kör även Nosework. Har ni frågor om utställningar eller beagle är ni alltid hjärtligt välkomna att kontakta mig!

Sekreterare: Anna Halling
Solna
Telefon: 0738433887
E-post: anna.halling@ostsvenskabeagleklubben.se


Ledamot / Jaktprovsansvarig: Oskar Eriksson
Vagnhärad
Telefon: 0733760066
E-post: oskar.eriksson@ostsvenskabeagleklubben.se


Ledamot / Spårprovsansvarig: Annika Kastlund
Värmdö
Telefon: 0702901622
E-post: annika.kastlund@ostsvenskabeagleklubben.se

2020 skaffade jag min första beagle, Harry, som var väldigt efterlängtad. Vi tränar framför allt viltspår och vid 13 månaders ålder blev han viltspårschampion. Är sedan våren 2022 ny i styrelsen och hoppas på att kunna engagera fler medlemmar i att framför allt testa på viltspår med sina beaglar. Harry har ett instagramkonto på @harrybeagleboy.

Ledamot / Hemsideansvarig: Magnus Werner
Stockholm
E-post: magnus.werner@ostsvenskabeagleklubben.se

Vi har två beaglar, Alaska och Montana. De älskar att spåra i skogen och vi tränar blodspår och eftersök med dem på hobbynivå. De finns även på Instagram under kontot @alaska.beagle.

Suppleant / Spårprovsansvarig: Roger Pålsson
Skärholmen
Telefon: 0705559108
E-post: roger.palsson@ostsvenskabeagleklubben.se